Läbimõeldud plaan aitab toetada sobilikku elutempot

4. apr. 2025 | Nõuanded

Öeldakse, et päevad ei ole vennad, kuid vahel juhtub, et nad pole isegi mitte kauged sugulased. Elu on pidevas muutumises ja sageli tormame ajaga võidu, unustades seejuures iseendaga arutada, millises tempos on praegu sobilik liikuda. Et kõik saaks ikka tehtud ja selle saavutamiseks ennast katki ei peaks tormama, on olulisel kohal enesehoid ehk mida me enda jaoks teeme.  

Enesehoid ehk enesetundest teadlik olemine ja enda toetamine 

Enesehoid aitab vähendada stressi, vältida läbipõlemist ning hoida tasakaalu erinevate igapäevaelus oluliste valdkondade vahel, näiteks töö- ja eraelu. Kui kõik tundub kaootiline ja pole aega, et isegi vett juua, siis see on täpselt see aeg, kui tuleb endale meelde tuletada, et ennast ohverdades ei jõua väga kaugele. Enesehoiuks on mitmeid meetodeid ning oluline on leida endale sobilikud ja rakendada neid teadlikult ning järjepidevalt. Enesehoiuplaani mõte ja võlu seisneb selles, et ei pea kriitilisel hetkel hakkama ratast leiutama. Kui kõike on juba liiga palju ja mõte kipub kokku jooksma, on Sul juba olemas nimekiri, mida märgata ja mida teha.

Valgusfoor – Sinu enesehoiu teejuht  

Üks viis enesehoiuplaani koostamiseks on põhineda valgusfoori põhimõttel – jagada enda toimetulek rohelisse, kollasesse ja punasesse tsooni. Mida täpselt need tsoonid sisaldavad, võib inimeste vahel erineda, kuid siin on toodud üks tavapärane jaotus.  

Roheline ehk kõik on hästi 

Roheline tsoon tähendab heaolu. Sul on piisavalt energiat ja ressursse, hoiad ennast tasakaalus, tuled toime igapäevatoimetustega ja igapäevaeluliste väljakutsetega ning enesetunne on üldjoontes positiivne ja rahulolev. 

Kollane ehk rahulolu eluga on langenud 

Kollane tsoon tähendab raskendatud toimetulekut, vähem ressursse, et igapäevatoimetustega hästi toime tulla ning võib esineda kahtlus, kas üldse suudad kohustusi täita. Esineb väsimust, rohkem segadust, stressi ja ülekoormuse tunnet. Rohelises tsoonis tavapäraselt toetavad nipid ei taha enam hästi töötada. Keerulisem on rahulolu tunda ning tunda ennast päris iseendana. 

Punane ehk ressursid on otsakorral 

Punane tsoon tähendab, et ressursid ja oskused igapäevatoimetustega hakkama saamiseks on otsakorral. Kõike tundub liiga palju ja enam ei tea, kuidas ja mida teha selle kõigega. Stressitase on kõrge, võib esineda lootusetust ja tunnet, et midagi muuta on võimatu. 

Erinevates tsoonides tasub märgata ka füüsilisi sümptomeid, näiteks valud, unetus või liigne magamine, seedimine on korrast ära jms. 

Kirjelda, mille järgi Sa aru saad, mis värvi tsoonis hetkel oled 

Oluline on alguses kirja panna, mille järgi Sa aru saad, kus tsoonis Sa hetkel oled ehk millised on selle tsooni niinimetatud sümptomid. Kuidas Sa saad aru, et oled hetkel näiteks rohelises või kollases tsoonis või punase tsooni piiril? Võib-olla oled kollases tsoonis rohkem ärritunud, magad halvemini ja ei soovi inimestega suhelda? Või vastupidi, muutud ülimalt aktiivseks? Inimesed on erinevad ja käitumine nendes tsoonides ning sellega seotud hetkelised vajadused võivad samuti olla erinevad. Seetõttu ongi oluline neid just enda järgi kaardistada.  

Kirjelda, mis Sinul aitab enesetunnet taastada ehk liikuda rohelisse tsooni? 

Kui oled paika saanud, mille järgi aru saada, kus tsoonis oled, siis järgmine samm on kirja panna, mida seal tsoonis teha. Eesmärk on hoida ennast rohelises tsoonis või liikuda selle poole kui oled teistes tsoonides.  

Näiteks kollases tsoonis vajad võib-olla rohkem füüsilist aktiivsust või rohkem kellegagi rääkimist. On ehk hoopis puudu ajast iseendale või vajad aega, et lihtsalt eksisteerida ja seina vahtida ning mitte midagi teha?   

Punases tsoonis võib-olla vajad spetsialistiga rääkimist või haiguslehte töölt. Vajadused on erinevad ning mõtle, mis Sinul aitab ennast taastada? 

Enesetunnet toetavad tegevused 

Kategooriad, mida jälgida on näiteks enda füüsiline, vaimne, sotsiaalne, emotsionaalne ja professionaalne enesehoid. Saad katsetada erinevaid tegevusi ja enesehoiu meetodeid. 

Kindlasti on midagi, mida Sa juba teed, näiteks jälgid enda toitumist ja füüsilist aktiivsust, et ennast rohelises tsoonis hoida. Võib-olla mediteerid, tegeled mingi hobiga või meeldib Sulle lugeda. Saad kaasata kõik tegevused, mida juba teed, et taastuda ja ennast hoida ning lisada neid, mis võiksid seal plaanis veel olla.  

Võib-olla ilmneb, et pöörad palju tähelepanu enda füüsilisele tervisele ja enesearengule tööl, kuid enda sotsiaalne pool ja vaimne pool võiksid rohkem tuge ja tähelepanu saada.  

Lisaks võib ka meenutada, millised tegevused on Sind varasemalt toetanud, mis praegu võib-olla unustusse on vajanud ning saad need enda jaoks taasavastada.  

Plaani edukaks elluviimiseks: 

  • Kirjuta üles, millal Sa neid tegevusi täpselt teha kavatsed, et plaan ei jääks ainult ideede tasandile.  
  • Kaasa enda tugivõrgustik, alates sõpradega koos millegi tegemisest või lihtsalt suhtlemisest kuni erinevate spetsialistideni.  
  • Aseta enesehoiuplaan endale nähtavale kohale 

See plaan ei pea olema keeruline ja ideaalne, vaid päriselt Sinu praegustele vajadustele vastav, realistlikult tehtav ja enda jaoks atraktiivne. Alati saab seda muuta ning kohendada, sest vajadused võivad olla erinevad olenevalt eluperioodist ja isegi aastaaegadest. Alusta juba praegu, küsides iseendalt, mida Sa praegu vajad?  

Kui Sulle tundub, et vajad plaani koostamisel abi, siis tule vastuvõtule – minul on Sinu jaoks aega! 

Psühholoog-nõustaja Elisabeth Lukkonen