Psühhoteraapia on vaimse tervise valdkonnas rakendatav professionaalne sekkumine, mida viib läbi vastava väljaõppe saanud spetsialist. Psühhoteraapia eesmärgiks on aidata inimestel mõista ja lahendada nende vaimse ja emotsionaalse heaolu probleemid, pakkudes toetusmeetodeid, mis aitavad neil üle saada raskustest, mis võivad tuleneda näiteks ärevusest, depressioonist, traumadest või suhete probleemidest. Psühhoteraapia suundi on mitmeid, ja erinevad meetodid võivad olla sobilikud erinevatele probleemidele.

Vaimse Tervise Keskuses pakume kaht tõenduspõhist ja laialdaselt tunnustatud teraapiatüüpi: kognitiiv-käitumisteraapiat ja pereteraapiat. Mõlemad on teaduslikult tõestatud sekkumised, mis on osutunud tõhusaks paljude vaimse tervise probleemide korral. Kui sa ei ole kindel, milline teraapia just sinu vajadustele kõige paremini sobib, siis ei pea sa muretsema. Meie kogenud spetsialistid aitavad sul esmavisiidi ajal hinnata sinu olukorda ja määrata sobivaima lähenemisviisi.

Kognitiiv-käitumisteraapia (KKT) on suhteliselt lühiajaline ja selgele tulemusele orienteeritud teraapia. Selle eesmärgiks on aidata inimesel mõista oma mõtteid, tundeid ja käitumismustreid, et muuta neid viise, kuidas inimene maailma kogeb ja kuidas ta suhtleb oma keskkonnaga. Kognitiiv-käitumisteraapias õpitakse välja praktilisi teadmisi ja oskusi, mille abil saab inimene iseenda terapeudiks. Aja jooksul suudab klient ise oma probleemidega toime tulla, mis omakorda vähendab tagasilanguse riski.

Kognitiiv-käitumisteraapia on üks kõige laialdasemalt teaduslikult kinnitatud teraapia meetodeid, mida on edukalt rakendatud peaaegu kõigi vaimse tervise probleemide ravis. KKT on aidanud inimestel vabaneda näiteks ärevushäiretest, depressioonist, posttraumaatilisest stressihäirest (PTSD), sõltuvustest ja paljuski muudest vaimse heaolu häiretest. Kuna see teraapia on üles ehitatud kokkulepitud eesmärkide saavutamisele, on sellel sageli lühikene kestus, kuid samas väga tõhus mõju.

Kuna iga inimene on ainulaadne, kohandatakse iga teraapia läbiviimine vastavalt kliendi konkreetsetele vajadustele ja muredele, et saavutada parim võimalik tulemus. Kognitiiv-käitumisteraapia tugevdab inimese oskusi, et ta suudaks tulevikus iseseisvalt oma vaimset tervist hoida ja toetada.

Meie spetsialistid: Dagmar Ainsoo

Mirjam Varik

Dagmar Ainsoo

Kliiniline psühholoog-psühhoterapeut

Pereteraapia on peresuhetes tekkinud raskuste lahendamiseks või suhete parandamiseks. Pereteraapiast on abi pereelus ettetulevate muutustega toimetulemisel. Sellisteks muudatusteks võivad olla näiteks lapse sünd, lasteaeda või kooli minek, teismeiga, nooruki iseseisvumine, lahutus, pereliikme kaotus, lein vmt. Pereterapeut aitab mõista lähedaste vajadusi ning arusaamu. Tihti kaasatakse teraapiasse olulised lähedased, sealhulgas lapsed. Teraapia toimub vestluse vormis, kus iga pereliige saab turvalises ruumis väljendada oma mõtteid ja tundeid. Teraapia käigus ei anta hinnanguid, vaid aidatakse üksteist mõista ja leitakse võimalusi olukorra lahendamiseks.

Meie pereteraapia spetsialistid: Inna Grišakova, Mihhail Beljajev

Paarinõustamine on suhteprobleemide lahendamise võimaluste leidmiseks või suhte parandamise tingimuste loomiseks. Paarinõustaisest on abi suhtes tekkinud pingete maandamisel, tülide ennetamisel, armukadeduse ja truudusetuse juhtude lahendamisel, rahulolu saavutamisel seksuaaleluga, üksmeele leidmisel laste kasvatamisel või abielulahutuse otsuse läbimõtlemisel või läbielamisel. Paarinõustamine aitab teineteist mõista ning väljendada oma mõtteid sujuvalt ja turvaliselt. Paarinõustamine toimub rahulikus õhkkonnas, mille tagab psühholoog. Nõustamise käigus ei anta hinnanguid, vaid leitakse võimalusi olukorra lahendamiseks ning õpitakse käituma konflikte ennetavalt.

Meie paarinõustamise spetsialistid: Inna Grišakova, Mihhail Beljajev, Evelin Ilves-Lepp, Mirjam Varik, Elisabeth Lukkonen

Inna Grišakova

Psühholoog, pereterapeut

Evelin Ilves-Lepp

Psühholoog, paariterapeut

Mirjam Varik

Psühholoog, paariterapeut

Mirjam Varik

Elisabeth Lukkonen

Psühholoog-nõustaja ja paariterapeut