Kes on kliiniline psühholoog?

Dagmar Ainsoo
Kliiniline psühholoog-psühhoterapeut

Rael Helen Ventsel
Kliiniline psühholoog
Mis on kliinilise psühholoogi esmane vastuvõtt?
Kliinilise psühholoogi esmane vastuvõtt hõlmab hetkeolukorra kaardistamist, probleemide määratlemist ja kliendi vaimse seisundi hindamist (vaatlus, intervjuu, enesekohased küsimustikud). Vajadusel planeeritakse täpsustavad psühholoogilised uuringud (kognitiivsete funktsioonide uuring, isiksuse uuring) ning koostatakse edasine tegevus- ja raviplaan.
Mis on kliinilise psühholoogi korduv vastuvõtt?
Esimesel kohtumisel koostatud tegevusplaani järk-järguline elluviimine ning vajadusel kohandamine, võttes arvesse vahepeal toimunud olulisi muutusi.
Mis on kliinilise psühholoogi esmane kaugvastuvõtt?
Vaimse tervise seisundi täpsustamine ja probleemide määratlemine veebi vahendusel. Psüühikahäire tunnuste esinedes koostatakse sekkumisplaan ning valitakse sobivad tõenduspõhised psühhoterapeutilised ravimeetodid.
Mis on kognitiivsete funktsioonide uuring?
Kognitiivse funktsiooni uuringu käigus viiakse läbi kliiniline intervjuu probleemide kaardistamiseks ning hinnatakse inimese erinevaid kognitiivseid ehk vaimseid võimeid: mälu, taju, tähelepanu, infotöötluskiirus, visuaal-ruumiline mõtlemine, planeerimisoskus, arutlusvõime jm. Uuring aitab tuvastada kognitiivseid probleeme ja eripärasid, mis võivad mõjutada inimese igapäevast toimetulekut ning on vajalik info diagnoosi ja ravi määramisel. Sagedased põhjused kognitiivsete võimete hindamiseks on näiteks kahtlus aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) esinemisele, mäluprobleemid, vaimse arengu mahajäämuse (VAM) või dementsuse kahtlus. Hindamise viib läbi kliiniline psühholoog. Klient saab uuringust kirjaliku kokkuvõtte. Soovi korral võib juurde osta tagasiside visiidi.
Mis on kognitiivse ja isiksuse uuringu tagasiside?
Eelnevalt tehtud uuringu kohta tagasiside saamine ning tulemuste lahti selgitamine.
Mis on isiksuse uuring?
Isiksuse uuring aitab tuvastada käitumismustreid, mis panevad inimest ühetaoliselt jäigalt reageerima erinevates isiklikes ja sotsiaalsetes olukordades ning häirivad eluga toimetulekut ja toovad kaasa raskusi endale ja/või oma lähedastele. Isiksuse uuringu tulemused aitavad eristada probleeme ja ennast paremini mõista, on toeks diagnostiliste otsuste langetamisel (sh isiksusehäire esinemise kindlakstegemisel) ning järgeva psühhoteraapia kavandamisel ja läbiviimisel. Isikuomaduste hindamiseks kasutatakse kliinilist intervjuud, vastavalt vajadusele erinevaid enesekohaseid teste ning struktureeritud või poolstruktureeritud intervjuud (nt STiP-5.1). Hindamise viib läbi kliiniline psühholoog. Klient saab uuringust kirjaliku kokkuvõtte. Soovi korral võib juurde osta tagasiside visiidi.
Mis on kompleks uuring?
Uuritakse nii inimese kognitiivset võimekust kui ka tema isiksusejooni