Kindlasti mitte kõik ei oma häid suhteid oma vanemate ja vanavanematega. Pühade ajal võivad pingelised suhted tekitada täiendavat stressi. Mida siis teha? Kas vältida lähedastega suhtlemist või teha pingutusi ja veeta aega laiemas pereringis? Näpunäiteid mida teha, kui suhetes on pinged või ebamugavus jagab psühholoog Evelin Ilves-Lepp.
Head suhted eelmiste põlvedega aitavad igal inimesel iseendaga paremini toime tulla.
Milline on tuge pakkuv põlvkondade vaheline suhe? Kummutan siinkohal eksiarvamuse, et hea suhe päritoluperega on see, kui igapäevaselt helistatakse ja ollakse kursis üksteise salajaste mõtetega ning kõigi teiste vajadused seatakse enda omadest ettepoole. Kindlasti mitte! Hea kontakti hoidmiseks piisab aeg-ajalt helistamisest või kohtumisest, vajadusel abistamisest või abi pakkumisest. Oluline on mitte sekkuda lähedase elu valikutesse ning otsustesse.
Andestamine on koht, kust hakata lahti harutama sassi läinud suhteid.
Mina, psühholoog, kuulen sageli oma klientidelt, et suhete katkemisel oma pereliikmetega mängib olulist rolli suutmatus neile andestada seda, mis tundus ülekohtune. Andestamise eesmärk on iseendaga paremasse kohta jõudmine. Olnut muuta ei saa, aga sündmusi saab ümber mõtestada.
Mõned soovitused, kuidas hakata liikuma andestamise suunas:
Püüa vaadelda olukordi läbi teise inimese silmade.
Millest võis tõukuda tema käitumine? Siinkohal ära otsi õigustusi ega vabandusi. Lihtsalt vaatle, millised on seosed sinu jaoks andestamatu teo ja seda inimest mõjutanud tegurite vahel.
Kui sa ei ole valmis oma pereliikmega rääkima silmast-silma, siis piisab talle kirjutamisest.
Pane kirja kõik oma tunded, mida tema käitumine on sulle tekitanud – kirjuta nii palju ja nii pikalt, kui sa vajad. Soovitan kirjutada oma käega ja paberile. Seda kirja ei pea ära saatma.
Tuleta endale meelde, et viha või vimma pidamine mõjutab sind ennast negatiivselt.
Vihatule ei tee sinu vimm midagi. Ta ei pruugi isegi teada või aru saada sinu tunnete olemasolust. Kuidas viha pidamine sind aitab? Mis kasu sina sellest saad?
Andestamist aitavad erinevad meditatsiooni- jm mõtteharjutused.
Harjutused teevad selle protsessi sinu jaoks lihtsamaks. Nagu igasuguse uue harjumuse või mõttemustri kinnistamiseks, on vaja vähemalt 30 järjestikust harjutamise korda. Boonus – kui oled suutnud andestada kellelegi teisele, siis seda lihtsamaks läheb andestamine iseendale.
Pööra kahju kasuks ehk muuda oma vaatenurka.
Koosta nimekiri kõigist positiivsetest asjadest, mis antud kogemusele järgnevalt on tekkinud. Mida head on sellest tulnud? Mida head või kasulikku sina oled teinud, mida sa ilma selle kogemuseta tõenäoliselt poleks suutnud või osanud?
Andestamine ei tähenda väärteoga leppimist. “Andestamine tähendab vangi vabastamist ja mõistmist, et see vang olid sina ise.” – Lewis B. Smedes
Peresuhete parandamisel on veel mitmeid muid teemasid, millega tegelemine aitab kaasa suhete paranemisele, nagu näiteks kommunikatsiooni oskuste õppimine, sh mina-sõnumi kasutamine ning inimeste käitumise analüüsimine selle paremaks mõistmiseks. Olen teemade lahti mõtestamisel Sulle abiks – minul on Sulle aega!
Tere tulemast Vaimse Tervise Keskusesse!