Eilses Delfi portaalis ilmus artikkel psühholoogilise abi kättesaadavuse vähenemise teemal.
Uue tervishoiureformi kasutuselevõtt on tekitanud ühiskonna erinevate kihtide seas arvukalt vaidlusi ja lahkarvamusi. Soovime rõhutada, et ka Vaimse Tervise Keskus ei toeta antud reformi. Teenusepakkujana on meil tõsiseid kahtlusi uue reformi tõhususe ja õigsuse osas.
Millised on meie mittenõustumise peamised põhjused?
1.Psühholoogiliste teenuste kättesaadavuse vähenemine
Reformi üheks peamiseks probleemiks on vastavate teenusepakkujate arvu vähenemine.
Selle tulemusena võivad elanikud seista silmitsi tõsiste raskustega õigeaegse ja kvaliteetse psühholoogilise abi saamisel. Ühiskonnas, kus aina enam räägitakse vaimse tervise tähtsusest, on äärmiselt oluline tagada inimestele kvaliteetsete teenuste kättesaadavus lühikese aja jooksul. Uue reformi tagajärg võib olla inimeste vaimse tervise halvenemine, mis omakorda toob kaasa veelgi keerukamaid probleeme ühiskonnas.
2. Finantskoormuse suurenemine kodanikele
Nagu ka antud artiklis mainitud, ei saa alates 1. juulist kõik teenusepakkujad võtta kliente vastu perearsti saatekirjaga. Alatest sellest hetkest on küll võimalik tulla kliinilise psühholoogi juurde, kuid ainuüksi täishinnaga teenusele. Paljudele, eriti madala sissetulekuga peredele, muutub see täiendavaks finantskoormaks, mis võib viia vajalikust ravist loobumiseni ja elanikkonna üldise tervisliku seisundi halvenemiseni. Siinkohal on oluline mainida, et eeltoodud muutuste tõttu võivad raskustesse sattuda ka teenusepakkujad ise – kvalifitseeritud kliiniliste psühholoogide vastuvõtuajad on saadaval, kuid kliente ei ole. See omakorda võib viia olukorrani, kus spetsialistidele ei ole võimalik maksta väärikat palka ning seejärel võib ka erasektoris tulla probleeme kvalifitseeritud töötajate leidmise ja ülalpidamisega. Teenusepakkujana mõistame inimeste pahameelt seoses kliiniliste psühholoogide teenuste hindadega. Paraku olukorras, kus teenusepakkujad peavad toimima ilma riigipoolse toetuseta ning seejuures tagama spetsialistidele sobivad töötingimused (sh maksma väärikat töötasu), ei ole võimalik teenuste hindasid langetada.
3. Meditsiinilise abi kvaliteedi langus
Rahastamise vähenemine ja meditsiinitöötajate koormuse suurenemine võivad viia osutatava psühholoogilise abi kvaliteedi languseni. Vastav personal on sunnitud töötama ressursside ja aja puuduse tingimustes, mis mõjutab negatiivselt nende professionaalset tegevust ja patsientide tervist.
4. Läbipaistvuse ja avaliku arutelu puudumine
Reformi vastuvõtmise protsess toimus ilma teenusepakkujate kaasamise ja avalikkuse arvamusi nõuetekohaselt arvesse võtmata. Oleme seisukohal, et antud reform ning meetmed tuleb uuesti läbi vaadata ja korraldada laiaulatuslik arutelu kõikide huvitatud osapoolte osalusel. Üksnes nii saab välja töötada tõeliselt tõhusa ja õiglase tervishoiureformi, mis aitab kaasa rahva tervise parandamisele, iga kodaniku elukvaliteedi tõstmisele ning ka teenusepakkujate arengu toetamisele.
Kuidas siis praegu?
Vaimse Tervise Keskuses on olemas kõrgelt kvalifitseeritud spetsialistid, kes saavad toetada inimeste vaimset tervist läbi psühholoogilise nõustamisteenuse või teraapia. Psühholoogi juurde võib pöörduda ükskõik mis teemaga – vaimset pinget tekitavad teemad, psühholoogilised traumad, tööstress, eraelu puudutav, läbipõlemine jne.
Meie kliiniliste psühholoogide vastuvõtule saab ennast mugavalt registreerida läbi meie kodulehe: Vaimse tervise keskus – märkame ja sekkume
Teenuste hinnakiri ning loetelu on leitav siit: Hinnakiri – Vaimse tervise keskus
Saame pakkuda vabu aegu inimestele ka lähiajal. Meie juures ei pea inimesed ootama kuid, et saada kvaliteetset abi ning alustada oma teraapiaga.
Vaimse tervise murede ja probleemidega on oluline tegeleda kohe. Ainult nii saab märgata ning lahendada tekkinud olukordi ning muresid ning mitte lasta probleemidel võtta kontroll sinu igapäevase elu üle.